Hatóanyagai:
Ördögcsáklya / ördögkarom (Harpagophytum procumbens) gyökér kivonat, kajeput (Melaleuca leucadendron L. var cajuputi) és eukaliptusz (Eucalyptus globulus) illóolajok, mentol, kámfor. Mesterséges szín- és illatanyagokat, valamint állati eredetű anyagokat nem tartalmaz!
Ördögcsáklya (ördögkarom, Harpagophytum procumbens)
Afrika-szerte népszerű és széles körben alkalmazott gyógynövény, nevét a jellegzetes formájú, karomszerű tüskékkel borított terméséről kapta. A Dél- és Kelet-Afrika szavannás-sivatagos területeiről származó, lágyszárú, évelő növény a XX. század közepén került Európába. A gyógyászatban elsősorban 15-20 cm hosszú, 3-5 cm átmérőjű másodlagosan vastagodott gyökereit alkalmazzák, melyet darabolást követően szárítanak és porítanak. Az ördögcsáklyagyökeret külsőleg hagyományosan sebek, kelések kezelésére alkalmazzák. Készítményekben elsősorban a gyökér vízzel, vagy alkohollal készült száraz kivonatát használják.
A gyökér jellegzetes tartalomanyagai az iridoid-glikozidok (pl.: prokumbid, harpagozid, harpagid), ezen kívül fitoszterinek, flavonoidok, triterpének és egyszerű cukrok is megtalálhatók benne. Feltehetően az iridoid-glikozidok, közülük is leginkább a harpagozid a felelősek a növény gyulladáscsökkentő hatásáért, amelyet a vegyületek a lipoxigenáz enzim gátlásával, a leukotrién képződés mérséklésével valamint a TNF-felszabadulás csökkentésével érnek el, azonban nincsenek hatással a ciklooxigenáz enzimre. A kivonat fájdalomcsillapító hatása gyengébb, mint gyulladáscsökkentő aktivitása, ezért alkalmazása elsősorban krónikus gyulladásban ajánlott. Az ördögcsáklyagyökér kivonata elsősorban degeneratív ízületi megbetegedések kiegészítő terápiájára alkalmazható.
Külsőleges használat esetén mellékhatásait nem írták le, alkalmazásának speciális ellenjavallata sincs azon túl, hogy nyílt sebeken, nyálkahártyán használata kerülendő.
Kajeputolaj
A kajeput a baktériumellenes hatásáról híres teafa közeli rokona. Elsősorban Ázsiában fordul elő, és napjainkban egyre szélesebb körben felhasznált illóolaját a növény leveleiből és ágaiból nyerik. A népi gyógyászatban vietnámi, indonéziai és kínai gyógyítók régóta alkalmazzák különféle bőrsérülések kezelésére, és meghűlés esetén a kajeputolajat.
A kajeputolaj a teafaolajhoz hasonló anyagokat tartalmaz. Az illóolaj több mint száz vegyület keverékéből áll, amelyek közül a legnagyobb mennyiségben előforduló főkomponens (eukaliptol) ízületifájdalomcsillapító és antibakteriális hatása tudományosan is igazolt. Nem meglepő tehát, hogy a kajeputolaj baktériumellenes hatása is alátámasztott.
A modern vizsgálatok alapján a kajeput ígéretes faj lehet, amely használata kedvező fájdalomcsillapító, antibakteriális és szúnyogellenes hatásai miatt a teafához hasonlóan széleskörben elterjedhet a jövőben.
Összetevők:
Aqua, Petrolatum, Cetearyl alcohol, Alcohol, Menthol, Sodium lauryl sulfate, Harpagophytum procumbens root extract, Melaleuca leucadendron cajuputi leaf oil (geraniol, limonene, linalool), Eucalyptus gglobulus leaf oil, Methylparaben, Camphor.